Stan zużycia opon to głównie efekt eksploatacji - wpływ na ich zużycie ma nawierzchnia, warunki atmosferyczne, ale także nasz styl jazdy. Równie ważne jest to, w jaki sposób magazynujemy opony po sezonowej wymianie. Dla zwiększenia ich żywotności i naszego bezpieczeństwa warto zastanowić się, jak powinny być przechowywane. Zapewnijmy im odpowiednie warunki, tak by nie straciły swoich właściwości i nie pozwólmy na ich niedbałe składowanie. Dlaczego oszczędność miejsca to nie wszystko? Jak prawidłowo przechowywać opony?
Zabezpieczenie opon letnich i zimowych to przede wszystkim kwestia wygospodarowania odpowiedniej ilości czasu i chęci. Oczywiście możemy nie mieć takiej możliwości - wtedy warto udać się do ASO na serwis opon, gdzie specjaliści odpowiednio zajmą się zawieszeniem i stanem ogumienia naszego samochodu. Jeśli jednak zdecydujemy się sami na podjęcie działań, warto trzymać się poniższych kroków:
Podejmując się konserwacji, warto wiedzieć, że na opony działają zarówno siły mechaniczne (tarcie, zmienna nawierzchnia, przeciążenia), jak i substancje chemiczne. Na drodze guma ma styk m.in. z solą drogową, benzyną czy rozpuszczalnikami. Substancje te mają szkodliwy wpływ na ogumienie i mogły w czasie jazdy osadzić się na kołach. Trzeba je umyć, np. za pomocą wody z szamponem, a następnie dokładnie osuszyć. Na umytych oponach łatwiej dostrzec ewentualne uszkodzenia, wyjąć kamienie z bieżnika oraz zweryfikować ogólny stan kół.
Opony możemy zabezpieczyć na dłużej, stosując odpowiednie kosmetyki, przedłużając ich żywotność poprzez ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Pamiętaj o przestrzeganiu instrukcji zawartej na preparacie, a po umyciu pozwól gumie obeschnąć. Dopiero wtedy nadaje się do składowania.
Jeśli masz odpowiednie miejsce, odrobinę czasu i chcesz prawidłowo zabezpieczyć opony po sezonowej wymianie, musisz pamiętać o zasadach przechowywania opon – warunki, w których będą składowane, powinny być dla nich optymalne. W jaki warunkach powinny się znajdować? Pamiętaj o:
Warto raz na jakiś czas przewietrzyć pomieszczenie i mieć na uwadze, że opony przeznaczone na dany sezon, przechowywane w skrajnie przeciwnych warunkach (np. opony zimowe w dużych temperaturach), tracą właściwości mieszanki.
Kolejne kroki w przygotowaniu samych opon do przechowywania nie są zbyt skomplikowane:
Jeśli trapi Cię brak miejsca lub nie masz czasu odpowiednio zabezpieczyć swoich opon, warto skorzystać z oferty autoryzowanego serwisu obsługi, dokonać tam przeglądu i skorzystać z hotelu dla opon. Autoryzowani dealerzy i znajdujące się obok punkty serwisowe oferują możliwość przechowywania ogumienia. Oferta jest dość bogata i pozwala na sezonowe oraz całoroczne korzystanie z usługi. Decydując się na taki krok, możemy być pewni, że specjaliści odpowiednio zabezpieczą i przygotują opony na sezon i dalszą drogę. Koszt może znacznie się zmniejszyć, jeśli jesteś stałym klientem danego punktu lub posiadasz pojazd danej marki.