Co to jest i do czego służy filtr powietrza w aucie?

02-06-2021 12:08

Zanieczyszczone paliwo może powodować nierówną pracę silnika. Jak jednak się okazuje, negatywny wpływ na kulturę działania jednostki napędowej może mieć także zanieczyszczone powietrze. Warto więc dbać o właściwy stan filtra powietrza.

Filtr powietrza nie od razu trafił pod pokrywy silników pierwszych samochodów. Auta wyposażone w to proste akcesorium zaczęły jeździć po drogach już jednak ponad sto lat temu - w 1916 roku.

Filtr powietrza, czyli który?

Każdy mechanik samochodowy, słysząc pojęcie „filtr powietrza”, będzie miał na myśli filtr odpowiedzialny za transport powietrza niezbędnego do pracy silnika. Czy jednak w samochodzie są jeszcze jakieś inne filtry powietrza? Oczywiście! O odpowiedni stan powietrza dba w samochodzie także filtr przeciwpyłkowy. To także rodzaj filtra powietrza, ale ten odpowiedzialny za właściwą jakość powietrza w kabinie samochodu. To właśnie dzięki niemu alergicy podróżujący autem rzadziej kichają. Jako że filtry przeciwpyłkowe zaczęły być montowane w samochodach zdecydowanie później niż filtry odpowiedzialne za dobrej jakości powietrze docierające do silnika, „filtr powietrza” w potocznym rozumieniu zawsze w pierwszej kolejności kojarzony jest właśnie z tym, dzięki któremu to silnik może „odetchnąć” czystym powietrzem.

Czy silnik potrzebuje w ogóle czystego powietrza?

Nierówna praca silnika czy wręcz problemy z jego uruchamianiem prawie zawsze w pierwszej kolejności kojarzone są z zatankowaniem zanieczyszczonego paliwa. Tymczasem i w powietrzu znajduje się wiele cząstek stałych, które mogą powodować zakłócenia w pracy jednostki napędowej. Najczęściej to nic innego, jak kurz i pył. Stąd konieczność systematycznej wymiany filtra powietrza. Z jaką częstotliwością powinien być kontrolowany jego stan? Przynajmniej tak często, jak wymieniany jest w silniku olej. Oznacza to, że trzeba go sprawdzić przy okazji każdego przeglądu serwisowego samochodu. Zdaniem wielu mechaników samochody eksploatowane w miejscach, gdzie tumany kurzu są raczej codziennością, filtr powietrza powinien być wymieniany raz do roku.

Na rozbudowujących się przedmieściach wciąż bardzo często spotyka się nieutwardzone dojazdy do posesji. Codzienna jazda w takich warunkach, zwłaszcza latem, gdy jest wyjątkowo sucho, powoduje nie tylko szybkie brudzenie się karoserii, ale i filtrów powietrza.

Warto zaznaczyć, że wymian filtra powietrza nie jest szczególnie kosztowną czynnością serwisową. Rachunek za nowy filtr powietrza zakupiony w autoryzowanej stacji obsługi SEAT wraz z usługą wymiany nie powinien opiewać na kwotę wyższą niż 150 - 200 zł.

To stosunkowo niewiele. Straty wynikające z niezbyt systematycznej wymiany filtra powietrza mogą być zdecydowanie wyższe. Ciągłe wdmuchiwanie do silnika zanieczyszczonego powietrza ma wpływ na szybkość zużywania się oleju silnikowego, jak również na trwałość takich podzespołów, jak turbosprężarka. Jej naprawa lub wymiana nie należy niestety do tanich. Warto więc dbać o nią, wymieniając w porę filtr powietrza.

Trzeba również pamiętać, że jazda samochodem z nie w pełni drożnym filtrem powietrza może być nieco droższa i trochę mniej dynamiczna. Auto może tracić moc i nieco więcej palić.

Jaki filtr powietrza kupić?

Decydując się na wymianę filtra powietrza, najlepiej zdecydować się na ten rekomendowany przez autoryzowaną stację obsługi SEAT. Nie chodzi bowiem o to, żeby nowy filtr powietrza wyglądał na nowy. Musi być skuteczny i wystarczająco skutecznie usuwał z zasysanego powietrza niebezpieczne dla silnika cząstki stałe.

Również i sama operacja wymiany filtra powietrza nie powinna zająć specjalistom z ASO SEAT zbyt wiele czasu. Czynność jest stosunkowo prosta. Filtr na ogół umieszczony jest w plastikowej obudowie, którą wystarczy rozkręcić i wyciągnąć z niej stary wkład, by na jego miejsce włożyć nowy.

O ile wymiana samego filtra powietrza nie jest zbyt skomplikowana i można by ją przeprowadzić samodzielnie, o tyle decydując się na usługę w autoryzowanej stacji obsługi SEAT klient otrzymuje coś jeszcze. Wprawne oko mechanika SEAT-a zwróci z pewnością uwagę na rodzaj zanieczyszczeń na starym filtrze. Z nich można niekiedy można wyczytać, w jakim stanie jest silnik. Najgorszym z możliwych odkryć à propos wymiany filtra powietrza jest znalezienie na nim śladów oleju silnikowego. To bardzo niepokojący symptom. Może on świadczyć o nadmiarze oleju w silniku, ale być także pierwszym ostrzeżeniem przed zbliżającą się usterką. W takim przypadku specjaliści z autoryzowanej stacji obsługi SEAT z pewnością zalecą dalszą diagnostykę, by ustrzec klienta przed ewentualnymi kosztami związanymi z mogącymi nastąpić poważniejszymi usterkami. To kolejny dowód na to, że systematyczne wizyty serwisowe w ASO SEAT po prostu się opłacają i pozwalają unikać niespodziewanych kosztów związanych z naprawą samochodu.