Kiedy zmieniać bieg? Wskaźnik zmiany biegów w nowych samochodach

22-04-2021 13:08

Nie tylko rosnące ceny na stacjach benzynowych, ale i troska o środowisko naturalne sprawiają, że producenci samochodów pracują nad technologiami minimalizującymi zużycie paliwa. Seat jest w tej konkurencji jednym z liderów. Na pokładach nowych modeli tej hiszpańskiej marki od pewnego czasu spotkać można wskaźnik zmiany biegów. Jak działa?

Opony o zmniejszonym oporze toczenia, karoserie opracowane, tak by zminimalizować współczynnik oporu powietrza. Silniki, które gdy tylko to możliwe, pracują jedynie na dwóch cylindrach. To tylko niektóre z pomysłów na zmniejszenie spalania w nowoczesnych Seatach. Jest jeszcze wskaźnik zmiany biegów. Co to takiego? 

Seat sam podpowie, na jakim biegu warto jechać

To element systemu monitorującego styl jazdy samochodu. Jego zadaniem jest „podpowiadanie” kierowcy, jak prowadzić samochód, by maksymalnie zredukować zużycie paliwa. Dzięki badaniom inżynierów Seata samochodowy komputer pokładowy wie, jak tego dokonać. W trakcie jazdy kierowca otrzymuje informacje wyświetlane na tablicy rozdzielczej, z których można dowiedzieć się na przykład, czy bieg, na którym porusza się auto, jest tym najbardziej optymalnym dla ograniczenia zużycia paliwa. Jeśli nie jest, samochód automatycznie podpowiada, na jaki przełożeniu jazda będzie najbardziej ekonomiczna. Co to oznacza w praktyce? Kierowca nie musi samodzielnie analizować wskazań obrotomierza. Robi to za niego komputer pokładowy. To jednak nie wszystko, bo potrafi on także wyczuć zapotrzebowanie w danym momencie na moc. Jadąc po pozbawionej wzniesień trasie samochód będzie zachęcał do jak najszybszej zmiany biegu na wyższy. Na ogół będzie sugerował zmianę przełożenia, zanim jeszcze samochód osiągnie 2000 obrotów na minutę. Nieco inaczej będzie wyglądała sytuacja podczas pokonywania stromych górskich dróg. Wówczas przy podjazdach niezbędna jest większa moc. Z tego względu komputer pokładowy nie wskaże, że kierowca jedzie na zbyt wysokich obrotach. Komputer zasugeruje zmianę biegu na niższy, by uniknąć sytuacji, w której silnik może zacząć się dławić. 

Dzięki wskaźnikowi zmiany biegów można sporo zaoszczędzić

Jak widać, wskaźnik zmiany biegów nie działa „bezmyślnie”, sugerując zmianę biegu jedynie w oparciu o liczbę obrotów, jak to ma miejsce w wielu autach innych marek. Jak wynika z profesjonalnych testów, jak również z doświadczenia wielu użytkowników samochodów marki Seat wyposażonych we wskaźnik zmiany biegów, stosowanie się do jego wskazań pozwala na ograniczenie spalania paliwa nawet o blisko dwa litry na każde sto kilometrów. Czy warto? Jeśli kierowca będzie stosował się do porad udzielanych przez wskaźnik zmiany biegów, można zaoszczędzić np. kilkadziesiąt złotych podczas jednorazowego wakacyjnego wyjazdu. Jeszcze mniejsze zużycie paliwa względem normalnej jazdy będzie notowane podczas jazdy miejskiej, kiedy biegi zmieniamy zdecydowanie częściej.

Seat podpowie, kiedy zdjąć nogę z gazu, by jechać jeszcze ekonomiczniej


Wskaźnik zmiany biegów nie jest jedynym systemem wpływającym na oszczędną i bardziej ekologiczną jazdę w nowych Seatach. W wielu modelach stosuje się obecnie zdecydowanie bardziej rozwinięte rozwiązania. Na czym one polegają? Komputer pokładowy podczas podróży nieustannie czerpie wiedzę z… samochodowej nawigacji, a ściślej mówiąc - z map. Dzięki nim samochód znacznie wcześniej niż kierowca wie o tym, że niebawem wystąpi ograniczenie prędkości lub że pojazd zbliża się np. do ronda lub skrzyżowania, które wymusi zmniejszenie prędkości. Dzięki temu system podpowie, by zdjąć nogę z pedału gazu, zamiast rozpędzać bezsensownie samochód, by za chwilę gwałtownie hamować. Stosowanie się do tego typu porad wynikających z mapy, w którą wyposażono nawigację, pomoże nie tylko ograniczyć zużycie paliwa, ale i wpłynie na wydłużenie żywotności klocków, jak również tarcz hamulcowych. Dzięki korzystaniu z tego typu ekoporad nieco wolniej będą zużywać się również i opony. Wydaje się więc, że warto „słuchać” podpowiedzi systemów, w które wyposażone są najnowsze modele samochodów hiszpańskiego producenta.
Wszyscy, którzy chcą maksymalnie ograniczyć spalanie, powinni też korzystać z systemu start/stop. Dzięki niemu także podczas oczekiwania na zapalenie się zielonego światła na skrzyżowaniu samochód nie będzie niepotrzebnie zużywał paliwa, a silnik uruchomi się automatycznie po wciśnięciu pedału sprzęgła, czyli w momencie, w którym kierowca będzie chciał ruszyć. Warto zaznaczyć, że w najnowszych Seatach zastosowano technologię, dzięki której silnik uruchamia się już w momencie, gdy kamera samochodu zauważy, że stojący przed nim samochód rusza do przodu. Dzięki temu ruszanie jest jeszcze prostsze i komfortowe.