Przygotowanie samochodu na zimę

26-03-2020 14:21

Auto zimą - jak zadbać o elementy techniczne

Sprawne funkcjonowanie pojazdu zimą, praktycznie wszystkich jego podzespołów, uzależnione jest od tego, w jakim stopniu zabezpieczymy mechanikę i elementy techniczne auta przed sezonem. Jako kierowcy powinniśmy sobie doskonale zdawać sprawę, które części wymagają naszej uwagi. Jeśli jednak mamy wątpliwości, warto udać się do ASO i wykonać przedsezonowy przegląd, który da nam pełen obraz pojazdu i koniecznych działań. Gdy nasze auto jest sprawdzone i działa prawidłowo, możemy na własną rękę zabezpieczyć główne elementy.

  • Akumulator - problemy z odpaleniem auta to zmora wielu kierowców. Przed zimą warto sprawdzić napięcie w akumulatorze oraz ewentualnie uzupełnić poziom elektrolitu. Można także zweryfikować efektywność ładowania podczas pracy silnika, oczyścić klemy i zabezpieczyć je smarem.
  • Elektryka - tutaj istotny będzie stan kabli połączonych ze świecami zapłonowymi, sprawdzenie samych świec (szczególnie w przypadku silnika Diesla) oraz zapas bezpieczników.
  • Płyny eksploatacyjne - kontrola płynów to pozycja obowiązkowa. Musimy być przygotowani na szybkie reagowanie na drodze w zmieniających się warunkach. Tutaj podstawą będzie wymiana płynu do mycia szyb oraz płynu chłodniczego odpornego na bardzo niskie temperatury. Nie można doprowadzić do zamarznięcia substancji chłodniczej, gdyż może skończyć się to pęknięciem bloku silnika. Nie należy zapominać o płynie hamulcowym, który ma właściwości higroskopijne i z czasem może stracić swoje właściwości.
  • Olej silnikowy - w niskich temperaturach gęstnieje i w czasie mrozów, szczególnie zaraz po uruchomieniu, jest dużo gorzej rozprowadzany po silniku. Dobrze przed sezonem wymienić sam olej oraz filtr oleju. Aby upewnić się, że na pewno jesteśmy odpowiednio przygotowani do zimy, warto wybrać się do ASO naszej marki samochodu i w ramach przeglądu wymienić płyny.

Samochód zimą - elementy zewnętrzne

Korzystanie z auta w zimie to także wystawienie elementów zewnętrznych pojazdu na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Na początku powinniśmy sprawdzić elementy, które wpływają na jakość naszej jazdy oraz zabezpieczyć karoserię. Dobra widoczność w trudnych warunkach to podstawa naszego bezpieczeństwa - wycieraczki trzeba oczyścić, wykorzystując do tego płyn do szyb oraz ręcznik papierowy. Jeśli zauważymy ubytki lub pęknięcia, pióro wycieraczki jest do wymiany. Kontrolnie powinniśmy także zweryfikować działanie świateł i wymienić przepalone żarówki. Myjąc auto przed sezonem, dobrze poddać auto woskowaniu. To powinno zabezpieczyć lakier przed solą i wilgocią.

Opony i zawieszenie na zimę

Stan zawieszenia i wymiana opon na zimę wpływa bezpośrednio na nasze bezpieczeństwo. Pogoda w ostatnich miesiącach roku potrafi zmienić się z minuty na minutę, zwiększając zagrożenie poślizgiem i kolizjami na drodze. Wymieniając ogumienie, należy pamiętać, że wysokość bieżnika powinna wynosić 4 mm. Jeśli zdecydujemy się na wymianę opon w autoryzowanym serwisie obsługi, specjaliści dokonają przeglądu hamulców, stanu zawieszenia (w tym amortyzatorów) oraz sprawdzą zbieżność kół.