Światła dzienne a światła mijania

19-09-2020 15:30

Oświetlenie samochodowe jest niezbędnym elementem wyposażenia, o który powinien zadbać każdy właściciel pojazdu. Rodzaj i cechy poszczególnych lamp precyzyjnie określają przepisy. Warto je znać chociażby dlatego, że za brak sprawnych świateł dziennych czy stopu grożą mandaty. Do największych dylematów kierowców należy wybór pomiędzy światłami dziennymi i mijania. Co warto o nich wiedzieć?

Oświetlenie samochodu w świetle przepisów

Uczestnictwo w ruchu drogowym wiąże się z odpowiedzialnością nie tylko za siebie, ale też za innych kierowców i ich pasażerów. Aby wyeliminować sytuacje, kiedy beztroska, ignorancja lub niedbalstwo przyczynią się do wypadku z udziałem osób trzecich, sposób poruszania się po drodze dowolnym pojazdem jest uregulowany odpowiednimi przepisami. Dotyczą one również wyposażenia auta oraz jego oświetlenia. Warunki, jakie powinno spełnić to ostatnie, regulują:

* Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym (w skrócie PoRD) Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602

* Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów Dz.U. 2015 poz. 305

W myśl tych przepisów każdy pojazd dopuszczony do ruchu powinien być wyposażony w kilka rodzajów świateł. Są to:

* światła drogowe,

* światła dzienne,

* światła mijania,

* światła hamowania „stop”,

* światła cofania,

* kierunkowskazy,

* światła pozycyjne,

* światła awaryjne,

* światła przeciwmgłowe,

* światła postojowe,

* światła odblaskowe.

Wszystkie wymienione typy świateł są obowiązkowe w pojazdach samochodowych. Światła odblaskowe typowy samochód osobowy i ciężarowy powinien mieć z tyłu. Nie mogą one też mieć kształtu trójkątnego, który jest zarezerwowany dla przyczep. Również światła przeciwmgłowe są obowiązkowe jedynie z tyłu pojazdu, podczas gdy przednie można zainstalować na własne życzenie.

Czym charakteryzują się światła mijania?

Podstawowym zadaniem świateł mijania w samochodzie jest oświetlanie drogi podczas jazdy. Są one umiejscowione z przodu auta i mają biały kolor. Na ich włączenie pozwala charakterystyczna zielona ikona, a o uruchomieniu informuje nieobowiązkowa migająca zielona kontrolka. Używanie świateł mijania jest wymagane przez cały rok. Ten przepis wszedł w życie w 1997 roku. Wcześniej kierowcy nie mieli obowiązku jazdy z włączonymi światłami w ciągu dnia. Zmiana jest wynikiem wzrastającej liczby aut na drogach oraz zwiększonego ryzyka wypadków zarówno kierowców, jak i pieszych.

Światła mijania są użytkowanie nieustannie przez całą dobę z małymi wyjątkami. Zaliczają się do nich określone warunki pogodowe oraz podróżowanie po drogach międzymiastowych, szczególnie w nocy. Jeśli powietrze cechuje się małą przejrzystością na skutek mgły, szarówki, smogu, gęstych opadów deszczu czy śniegu, wskazane jest używanie zastępczo świateł drogowych lub – równocześnie – świateł przeciwmgielnych.

Niezwykle istotne jest ustawienie świateł mijania. Powinny one być skalibrowane tak, aby oświetlały drogę asymetrycznie, intensywniej po prawej stronie niż po lewej. Odległość, na jaką powinien sięgać snop światła przy dobrej przejrzystości powietrza, wynosi minimum 40 m. Podobne zasady obowiązują też w przypadku pojazdu holującego.

Światła dzienne – charakterystyka i warunki używania

Światła do jazdy dziennej mają białą barwę i są umieszczone z przodu pojazdu. Są użytkowane rzadziej niż światła mijania, głównie w czasie dnia i przy sprzyjającej pogodzie, która nie ogranicza widoczności. Po zmroku są zastępowane przez światła drogowe (jeśli ich użycie nie powoduje oślepiania kierowców jadących z naprzeciwka) lub światła mijania.

Specyfiką świateł dziennych jest znacznie mniejsza moc – niekiedy nawet 5-krotnie niższa niż świateł mijania. Dlatego używanie tego oświetlenia nie gwarantuje komfortowych warunków poruszania się po drodze. Sprawia natomiast, że pojazd jest lepiej widoczny na ulicy, czyli spełni wymogi, dla których wprowadzono obowiązek jazdy z włączonymi światłami w ciągu dnia. Skuteczność świateł do jazdy dziennej wynika ze specjalnej konstrukcji odbłyśnika. Dlatego są one zakazane po zmroku, gdyż mogą wywoływać efekt chwilowego oślepienia u kierowców jadących z naprzeciwka.

Światła dzienne czy światła mijania – które wybrać?

Wybór pomiędzy światłami dziennymi a światłami mijania jest prosty. Jeśli jesteś niedoświadczonym kierowcą, nie masz pewności, które z nich uruchomić – zdecyduj się na te pierwsze. Bez względu na to, jaką drogą i o jakiej porze w ciągu doby będziesz podróżować oraz jak czyste będzie powietrze, taki wybór zawsze będzie zgodny z przepisami. Co ciekawsze, sprawdzi się nie tylko w Polsce, ale też podczas podróży po krajach takich jak Litwa, Macedonia, Finlandia, Norwegia, Szwecja, Węgry, Dania, Czechy, Islandia, Łotwa, Estonia, Słowenia, Słowacja i Włochy. Światła dzienne włączaj jedynie przy pięknej pogodzie i przejrzystym powietrzu.