Zgubiony dowód rejestracyjny — co zrobić?

23-11-2020 12:44

Zgubiony dowód rejestracyjny — co zrobić?

Zgubione dokumenty to bardzo powszechny problem, który może zdarzyć się każdemu. Bywa również, że dowód rejestracyjny pojazdu przepada w wyniku kradzieży. W takiej sytuacji konieczne jest powzięcie określonych kroków w celu uzyskania nowego dokumentu i tymczasowego zaświadczenia. Co konkretnie należy zrobić, gdy zgubisz dowód rejestracyjny samochodu? Wyjaśniamy.

Czas ma znaczenie

Co prawda od kilku lat można poruszać się bez wożenia dowodu rejestracyjnego w aucie, ale warto wyrobić nowy egzemplarz jak najszybciej po odkryciu jego zaginięcia. Dokument ten jest bowiem niezbędny podczas wykonywania przeglądów czy dopełniania innych formalności związanych z pojazdem. Jego brak może znacznie utrudnić wykupienie OC, dlatego dobrym pomysłem jest niezwłoczne udanie się do wydziału komunikacji w celu uzyskania wtórnika.

Teoretycznie, od 2018 roku policja dysponuje elektroniczną wersją dowodu rejestracyjnego każdego pojazdu, jednak nie należy odkładać kwestii wyrobienia nowego dokumentu na później. Zdarza się bowiem, że osoby świadome zaginięcia oryginału zwlekają ze złożeniem wniosku o wydanie kopii, z czasem zupełnie o tym zapominając. Problem pojawia się w sytuacji, gdy wygasa ubezpieczenie OC lub nadchodzi kolejny przegląd, a właściciel orientuje się, że nie ma wymaganych dokumentów. Na szczęście istnieje możliwość uzyskania tak zwanego wtórnika, który pełni dokładnie taką samą funkcję jak oryginalny dowód rejestracyjny.

Wniosek o wydanie wtórnika

Wtórnik dowodu rejestracyjnego to dokument, który należy wyrobić w sytuacji, gdy zgubi się oryginalny egzemplarz. Proces ten wymaga złożenia specjalnego wniosku dostępnego w wydziale komunikacji odpowiadającym Twojemu miejscu zameldowania.

Dokumenty niezbędne podczas składania wniosków o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego to:

- wypełniony wniosek o wydanie wtórnika,

- umowa OC,

- dowód osobisty właściciela auta,

- oświadczenie o utracie dowodu rejestracyjnego,

- karta pojazdu,

- wynik ostatniego przeglądu,

- tablice rejestracyjne.

Tuż po złożeniu wniosku o wydanie wtórnika właściciel pojazdu otrzymuje tak zwany miękki dowód, którym można posługiwać się w trakcie oczekiwania na gotowy dokument. Proces ten trwa maksymalnie 30 dni, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Wydanie wtórnika wiąże się również z kosztem wynoszącym kilkadziesiąt złotych.

Koszt wydania wtórnika dowodu rejestracyjnego może wzrosnąć w sytuacji, gdy właściciel pojazdu nie będzie mógł zjawić się w urzędzie i powoła pełnomocnika. Takie rozwiązanie zwiększa ostateczną sumę o kilkanaście złotych, dlatego lepszą opcją jest samodzielne wybranie się do urzędu i dopełnienie formalności osobiście.

A co w sytuacji, gdy zaginiony dowód znajdzie się po złożeniu wniosku? Wówczas należy zwrócić go w wydziale komunikacji, ponieważ po wydaniu nowego egzemplarza jego numer i seria przestaną być ważne.

Jak złożyć wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego?

Niektóre czynności związane z wydaniem wtórnika dowodu rejestracyjnego da się z łatwością zrealizować bez wychodzenia z domu. W urzędach istnieją, co prawda, punkty, w których można pobrać gotowy druk, ale znacznie szybszym rozwiązaniem jest wydrukowanie własnego egzemplarza ze strony internetowej i wypełnienie go przed wizytą w konkretnej placówce. Kolejnym krokiem jest dołączenie wymaganych dokumentów, a następnie udanie się do odpowiedniego wydziału komunikacji.

W sytuacji, gdy pojazd jest współwłasnością, w urzędzie muszą pojawić się wszyscy właściciele. Istnieje również opcja wydania pełnomocnictwa, co jest wskazane w sytuacji, gdy jedna osoba nie może wziąć udziału w składaniu wniosku.

Czym jest pozwolenie czasowe?

Po zgubieniu dowodu rejestracyjnego istnieje również możliwość wyrobienia pozwolenia czasowego na użytkowanie auta. W Polsce dokument ten jest całkowicie zbędny ze względu na fakt, że w przypadku ewentualnej kontroli drogowej policja ma dostęp do danych zapisanych w elektronicznym systemie. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej za granicą, gdzie brak oryginalnego dowodu lub wtórnika może poskutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi. Poza Polską kraju mandaty za niekompletność dokumentacji związanej z pojazdem mogą być wysokie, dlatego warto zainwestować w takie rozwiązanie.

Wydanie pozwolenia czasowego kosztuje dodatkowe 73,50 zł.

Konieczność jego wyrobienia wynika z faktu, że oczekiwanie na uzyskanie wtórnika może trwać nawet 30 dni. Jeśli w tym czasie musisz wyjechać za granicę, wydanie takiego dokumentu jest absolutnie niezbędne.